خرید ضایعات اهن سرویس خواب کفسابی خرید ضایعات آهن بهترین جراح بینی در تهران سرویس آسانسور لیزرمو
1399/09/23 بدون نظر Uncategorized

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در بسیاری از ساختمان لوکس اداری ، تجاری و رستوران های مجلل و … از کابین های آسانسور لوکس استفاده می شود. معمولا این کار برای جذب بیشتر مشتری و پاکیزگی و تمیز بودن آن می باشد. معمولا اولین مکانی که مهمانان شما به منزلتان تشریف می آورند آسانسور و کابین آن می باشد که در دید همه ی افراد می باشد به همین دلیل بهتر است که بیشتر با کابین آسانسور لوکس آشنا شوید و بیشتر درباره آن بدانیم.

کابین آسانسور چیست؟

در دستگاه آسانسور اتاقک کوچکی وجود دارد که به آن کابین آسانسور می گویند. در واقع کابین آسانسور همان پناهگاهی می باشد که امنیت مسافران را به عهده دارد و در همان کابین بین طبقات تردد می شود.  در واقع کابین یک قطعه ی بسیار مهم در آسانسور می باشد. از آن جایی که کابین آسانسور همیشه در دید مسافران می باشد نوع دیزاین و تزئیناتی که در کابین آسانسور بکار رفته است از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از بین تمامی کابین های ، کابین هایی که لوکس تر و زیبا تر می باشند مخاطبان بیشتری دارند.. باید به این نکته توجه کرد که کابین آسانسور باید به گونه ای طراحی شود که مسافران در زمان کوتاهی که در آن به سر می برند از آن لذت کافی را ببرند.

کابین آسانسور یک پناهگاه می باشد که افراد برای طی کردن طبقات و تردد بین آن ها از ان کمک می گیرند. کابین آسانسور در چاه آسانسور قرار می گیرد و حرکت آن به صورت عمودی می باشد که طبقات ساختمان را به بالا و پایین طی می کند. همچنین کابین آسانسور می تواند بار ها را هم جابجا کند. کابین آسانسور شامل یوک ، که چهار چوبی فلزی می باشد که کابین توسط آن به سیستم تعلیق متصل می شود ، سکو یا کف کابین که بار را نگه می دارد و دیواره یا بدنه کابین که به کف کابین متصل می باشد. ارتفاع آن معمولا 190 سانتی متر به بالا می باشد و کابین با سقف بلند که ارتفاع آن بیشتر از دو متر است تقسیم می شود.

کابین آسانسور چیست؟

کابین آسانسور لوکس

همانطور که گفتیم کابین آسانسور وظایفی بر عهده دارد که یکی را مهم ترین ان ها حفاظت و امنیت مسافران می باشد. از آن جایی که کابین بیشتر از قطعات آسانسور در معرض دید افراد می باشد علاوه بر موضوع حفاظت مسافر نیز کابین باید از نظر ظاهری زیبا و لوکس به نظر برسد. در برخی موارد دیده شده است که سازندگان کابین برای بهتر دیده شدن آسانسور خود فضای کابین را از اجناس مختلفی استفاده می کنند. علاوه بر این ها به کار بردن نورپردازی داخل کابین نیز به جذابیت و لوکس بودن آن می افزاید. امروزه در بسیاری از ساختمان های لوکس و تجاری و اداری از آسانسور های لوکس برای جذب مشتری استفاده می شود. یقینا با بهره گیری از کابین های لاکچری و زیبا مسافرین بیشتری جذب آسانسور می شوند. در این نوع کابین های معمولا از اجناسی مانند استیل طلایی ، دودی و … استفاده می شود. البته آیینه و شیشه نیز به زیبایی فضای داخل کابین می افزاید و آن را جذاب تر می کند. موضوعی که در این باره مهم است ساخت کابین است و با توجه به وزن کلی کابین ، فضای داخلی آن هم باید طراحی شود. موضوع مهمتر نیز قیمت کابین آسانسور می باشد که بعد از انتخاب و لوکس بودن کابین و استفاده از جنس مرغوب و خوب نسبت به کابین های دیگر بالاتر می باشد.

انواع کابین آسانسور

 • کابین تمام استیل
 • کابین نیمه استیل
 • کابین ام دی اف
 • کابین فرمیکا
 • کابین شیشه ای(پاناروما)

انواع کابین

کابین تمام استیل: این نوع کابین یکی از زیبا و شکیل ترین نوع ها در انواع کابین ها است و دارای طرح ها  مختلف و متنوعی می باشد. در کابین تمام استیل همه چیز مانند دیواره ها، نوار ها و تمام ورق هایی که استفاده شده در کابین از جنس استیل است. کابین تمام استیل دارای طرح های زیادی است که شامل: استیل خش دار، کابین دودی طلایی ، خش دار دودی ، طرح دار دودی ، گندمی میرور ، خش دار میرور و سایر و انواع طرح ها است. کابین تمام استیل به دلیل زیبایی منحصر به فردش در اکثر پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از نکات مهمی که در این نوع کابین ها مورد استفاده قرار گرفته است متریال به کار رفته در آن و تنوع در طرح های است این به گونه است که برای هر سلیقه و نظری طرحی وجود دارد.

کابین نیمه استیل: یکی دیگر از انواع کابین ها، کابین نیمه استیل است و پوشش داخلی آن  نیمی استیل و نیم دیگر آن ام دی اف است. با هم بودن و تلفیق استیل و ام دی اف با هم زیبایی خاصی به این نوع کابین می دهد. تفاوتی که در کابین نیمه استیل با تمام استیل وجود دارد این است که بها و هزینه آن مناسب تر بوده و به همین دلیل در بسیاری از پروژه ها کاربرد دارد. این هم که کابین های آسانسور بستگی به نوع کاربری، منطقه استفاده شده، ابعاد کابین و سایر شرایط دیگر مهم است و ساخته می شود. طبق نظر کارشناسان و متخصص های آسانسور کابین به طور تقریبی و میانگین یک پنجم بهای تمام شده را دارد و به همین خاطر نحوه و طراحی ساخت آن،نوع تزئیناتی که به کار رفته و محاسبات آن در ساخت کابین دارای اهمیت بسیار بالایی است.

کابین ام دی اف: یکی از شایع ترین طرح ها و نوع کابین،کابین نوع ام دی اف است. در ساخت این نوع کابین برای پوشاندن دیواره ها فقط از ام دی اف استفاده می شود.این نوع از کابین نیز دارای قیمت متفاوت و مناسبی است. بسیاری از نصاب های آسانسور و سازندگان ساختمان از ام دی اف در پروژه های انبوه سازی استفاده می کنند. به همین علت قیمت آن مناسب است. باید به این توجه کرد که نوع کاربری و منطقه ای که در ان پروژه می خواهد مورد استفاده قرار بگیرد دارای اهمیت بالایی است. به همین دلیل در مناطقی که دارای رطوبت است و یا اینکه هوای آن منطقه شرجی است کاربرد چندانی ندارد و بهتر است در این مناطق کابین تمام استیل استفاده شود. چون ام دی اف نوعی چوب است که اگر در مجاورت رطوبت یا آب قرار بگیرد از بین می رود یا پوسیده می شود و عمر آن را کاهش می دهد.کابین ام دی اف معمولا در ساختمان های مسکونی که تعداد واحد کم و ترافیک کمتری دارد استفاده می شود.

کابین ام دی اف

کابین فرمیکا: کابین فرمیکا ساده ترین نوع کابین ها است. در این کابین به جای ام دی اف از فرم ها استفاده می شود که قیمت و هزینه مناسب تری نسبت به کابین های ام دی اف دارد و از نظر ظاهری شباهت زیادی به کابین ام دی اف دارد. این نوع از طراح های کابین در سال های اخیر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل آن طرح هایی است که قدیمی شده و هر روز با گذشت زمان این طرح ها قدیمی تر می شود تا جایی که جای آن را کابین های شکیل و زیبا تر می گیرند. ولی به دلیل قیمت مناسبی که دارد هنوز هم مورد توجه برخی از افراد شده است. در برخی موارد هم برای بازسازی کابین آسانسور کابین های تمام استیل یا ام دی اف را جایگزین کابین فرمیکا می کنند.

کابین شیشه ای: این نوع کابین که به آن شیشه ای هم می گویند از انواع کابین های لوکس و مدرن در صنعت آسانسور است. امروزه در کنار کابین های استیل و چوب نام این کابین را هم می توان در کنار این ها نام برد. این نوع از کابین ها دارای طراحی و زیبایی منحصر به فرد است که نظر هر مشتری را جلب می کند. معمولا این نوع آسانسور ها در ساختمان های لوکس مانند مجتمع های تجاری و اداری بزرگ، هتل ها، تالار ها،رستوران ها و… نیز بسیار مناسب است و استفاده می شود. این نوع کابین به دلیل طراحی خاص او می توان به راحتی محیط اطراف خود را نگاه کرد و به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. معمولا این کابین در پروژه هایی استفاده می گردد که آسانسور در محیط بیرونی ساختمان نصب و راه اندازی می شود. آسانسور پاناروما معمولا با دو سیستم کششی و هیدرولیکی نصب و راه اندازی می شود که هر کدام ویژگی ،مزیت و شرایط خاص خود را دارند و این بستگی به محلی دارد که که در آنجا نصب می شود. معمولا برای اینکه این کابین طراحی و زیبایی خاصی دارد هزینه آن هم نسبت به سایر کابین ها بیشتر است.در اینجا برخی مزایای کابین شیشه ای را نام می بریم که شامل: کلید توقف اضطراری ، زنگ خطر ، نمایشگر طبقات یا نمراتور ، سیستم اخطار اضافه بار ، هواکش ، دستگیره ، دکمه الکترو مغناطیسی و روشنایی فلورسنت و سایر مزایا است.

نکات مهم نصب کابین آسانسور

 • ضخامت دیواره کابین حداقل باید ۱/۵ سانتی متر باشد.
 • ضخامت سقف و کف کابین حداقل باید ۲ سانتی متر باشد.
 • کف کابین باید غیر آتش زا بوده و سختی کافی در برابر فشار وارده توسط مسافر و بار را داشته باشد.
 • داخل کابین باید در حالت ایستاده بطور دائم روشن باشد و در حالت استند بای هم با نور کم روشن باشد.
 • دکمه های زنگ هشدار یا توقف اضطراری باید در محل پایین ترین دکمه در کابین باشد.
 • بالاترین دکمه در کابین نباید ارتفاعی بیشتر از ۱۳۷۰ میلیمتر از کف کابین داشته باشد.
 • با توجه به استاندارد EN81 اروپا بطور متوسط سطح لازم برای ایستادن یک نفر مسافر در داخل کابین ۰/۲۸ متر مربع می باشد.
 • جز درب ورودی کابین، دریچه اضطراری و محل تهویه هوا ، باقی باید کاملا پوشیده باشد.
 • کابین باید در تراز هر طبقه متوقف شود و در زمان ورود و خروج مسافر و بار در تراز کف طبقه باقی بماند.
 • باید وزن کلی کابین که از موارد مهم تلقی می شود را با توجه به قدرت موتور آسانسور تعیین نمود.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با کابین آسانسور لوکس آشنا شده باشید.