خرید ضایعات اهن سرویس خواب کفسابی خرید ضایعات آهن بهترین جراح بینی در تهران سرویس آسانسور لیزرمو
1398/11/07 بدون نظر مقالات

قطعات و لوازم آسانسور در تهران بیشتر در نمایندگی ها و فروشگاه های ویژه به فروش خواهد رسید. همچنین علاوه بر خرید و فروش لوازم آسانسور خدمات نصب، سرویس آسانسور، تعمیر و غیره را نیز از نمایندگی ها بخواهید.

آشنایی با لوازم آسانسور و عملکردشان

در ادامه سعی کرده ایم که  لوازم آسانسور در تهران را به شما معرفی کنیم و در مورد کارآیی هر یک بیشر توضیح دهیم.

آشنایی با لوازم آسانسور و عملکردشان

موتور

منظور موتور آسانسور است. موتور برقی که 3 فاز برقی دارد. بهترین موتور برای آسانسور موتورهای ساخته شده کشور ایتالیا است. وظیفه موتور آسانسور حمل کردن وزن اشخاص است یعنی سیم بکسل به تعدادی وزنه از جنس چدن از یک جهت و از جهت دیگر به بدنه آسانسور بسته شده است.وزن کابین با وزن های از جنس چدن برابر خواهد شد و در بین طبقات وسط حرکت خواهد کرد.

در بازکن

آسانسورها دارای دو نوع در بازکن هستند.

 • درهای معمولی

درهای معمولی به وسیله یک دستگاه کوچک به هسته متحرک سیم پیچی شده و در باز خواهد شد. به طوری که که در زمان حرکت برق باعث جمع شدن کمان در شده و از برخورد با قفل در جلوگیری کرده و اگر به طبقه ای که در نظر دارید برسد قفل در باز شده و می توانید خارج شوید.کمان آسانسور 220 ولت دارد و با مدار دیودی خود مانع سوختن سیم پیچ در طول زمان است.

 • در بازکن خودکار

در آسانسورهای که دارای در خودکار هستند در به وسیله یک موتور برقی باز یا بسته خواهد شد. موتور 24 ولت اما در آسانسورهای قدیمی 3 فاز بوده است.

سیستم ریوزیون

سیستم ریویزیون یکی دیگر از لوازم آسانسور در تهران است که به تعمیرکار کمک خواهد کرد تا در زمان تعمیر که شسی ها روی کابین کنترل شوند. سیستم های 2 شسی باعث به حرکت آمدن آسانسور به سمت بالا و پایین هستند.در سیستم ریویزیون سرعت حرکت آسانسور کم است تا سرویسکار یا تعمیرکار در خطر نباشد. ( ایمن باشد. )کاربرد سیستم ریویزیون برای تعمیر سنسورها، عوض کردن سیم کشی، ریل کابین، آچار کشیدن وزنه و غیره است.

ترمز

سیستم ترمز متشکل از سیم پیچ، هسته متحرک از جنس فلز، لنت و بازو ( برای خودروهای سنگین ) است که روی موتور قرار دارد. ترمز همیشه درگیر است یا به عبارتی وقتی ترمز آزاد باشد آسانسور حرکت خواهد کرد.

سیم بکسل

اندازه سیم بکسل با توجه به نوع، سنگینی، قطر 2 تا 5 و حتی بالاتر است.هر چه بیشتر از سیم بکسل استفاده شود اصطکاک بیشتری ایجاد خواهد شد. ( چون باعث سرخوردگی سیم و فلکه است. ) جنس سیم بکسل فولاد و داخلش کنف و قطر هر یک 9، 11 و حتی 13 میلیمتر است.

تراول کابل

کابلی است که یک طرفش به تابلو فرمان و طرف دیگرش به زیر کابین وصل شده است و مرتبط با کابین و مدار با حرکات آسانسور به سمت بالا و پایین حرکت خواهد کرد.

مواد و مصالح

موادی که برای ساخت آسانسور به کار برده خواهد شد با توجه به محل نصب متفاوت هستند. معمولا جنس کابین از آلومینیوم و شکل و ستون های کابین از جنس فولاد ساخته شده است.دیگر لوازم آسانسور مانند تابلو برق و جعبه یا باکس اتصالات از استیل ضدزنگ است. همچنین در جاهای دیگر چون لنگرگاه ها و وسایل نفتی باید تمهیدات ویژه ای انجام شود. برای مثال در جاهای که خاک در هوا وجود دارد حفاظتی برقی کاربرد دارد.

ترمزهای الکترومغناطیس

اگر جریان برق قطع شود ترمزها باید به شکل خودکار کار کنند به همین دلیل از لوازم آسانسور ویژه باید به ترمز های الکترومغناطیس اشاره کرد.در صورتی که کابین ترمز بیشتر از سرعت عادی خود در حال حرکت باشد ترمزها باید کاملا آسانسور را متوقف کنند و سیستم را ساکن کنند.ترمز به وسیله فنر و نیروی وزن کار خواهد کرد و در صورتی که برق قطع شود به صورت جداگانه باید کنترل برقی داشته باشد و سریع کار کند. ( توقف کند. ) ترمزها باید طوری ساخته شوند که بشود با دست باز شوند و باز ماندن ترمز توسط فشار امکان پذیر باشد.

سیستم تعادل کابین

وزنه ها و کابین به وسیله سیم بکسل نگه داشته شده اند. سیم تعادل کابین باعث تعادل آسانسور به صورت فشرده که خود دارای قسمت های مختلفی است.

در ها

آسانسورها از هر مدلی که باشند باید در مناسبی را برای ورود و خروج افراد داشته باشند. بهترین در، دری است که کارکرد خوبی را داشته باشد یعنی در زمان کوتاهی باز شود و اجازه دهد که مسافران پیاده شوند.

اتاق ماشین آلات

اتاق ماشین آلات در طبقه وسط یا در چاه آسانسور قرار دارد که با سیم های بلندی کابل را دور قرقره ها جا داده است. اما در صورتی اتاق آسانسور در طبقه آخر باشد چاه آسانسور دیگر وزن کابل پیچی را ندارد.

کفشک ها

اگر در آسانسور کفشک های معمولی استفاده شده باشد و بیشتر از ظرفیت آسانسور در درون کابین قرار داده شود، حرکت آسانسور کند خواهد بود.ریل های کابین بی دلیل در فاصله دوری از هم قرار دارند و باعث بیشتر شدن گشتاور به ریل های روبروی کابین خواهد شد که اصطکاک بیشتری را دارد.

پوشش آسانسور

برای پوشش آسانسور باید عواملی چون اختلاف دما، رطوبت و فرسایش را در نظر گرفت که دیده شده در برخی از آسانسورهای ساخته شده عوامل گفته شده رعایت نگردیده است.منظور از فرسایش، فرسایش یونی است که نوعی خورگی را در لوازم آسانسور ایجاد خواهد کرد و در طولانی مدت شما کابین را تمام شده خواهید دید.

اتصالات

اتصالات آسانسور به وسیله جوشکاری حرفه ای با در نظر گرفتن رطوبت بالا انجام خواهد شد. با ترکیب هنرهای تجسمی و جوشکاری صنعتی شما شاهد خلق آسانسور هستید.

تابلو فرمان

سیستمی برای کنترل آسانسور است.

کابین یا جعبه آسانسور

کابین ها به دو صورت معمولی یا شیشه ای هستند.کابین معمولی از جنس استیل بوده و با قرار گرفتن در کابین معمولی قادر به دیدن محیط بیرون نیستید در حالی که کابین شیشه ای کابینی از جنس شیشه نشکن استاندارد است و شما قادر خواهید بود که بیرون از آسانسور را ببینید.

آشنایی با لوازم آسانسور و عملکردشان

اساسی ترین لوازم آسانسور برقی چیست؟

 • وسایل معلق نگه دارنده کابین و متعادل کننده وزنه که جنس سیم بکسل شان از جنس فولاد یا زنجیر است.
 • وسیله حرکت دهنده آسانسور که شامل موتوربرقی، ترمز، گیربکس، بدنه، فلکه کششی، کوپلینگها، یاتاقانها، محورها و دنده زنجیر.
 • کابین

کابین یا اتاقک حمل اشخاص و بار که چارچوبی از جنس فلز دارد و به سیستم ایمنی از وسایل مکانیکی بوده که اگر خراب یا شل شود زنجیر آسانسور، آسانسور را نگه خواهد داشت یا حتی اگر سرعت آسانسور عوض شود ( زیاد شود. ) باز هم مانع از حرکت آسانسور خواهد شد.

 • ضربه گیر

اگر سنگینی کابین بیش از مقداری باشد که تعیین شده است احتمال برخورد آسانسور با کف وجود دارد که ضربه گیر مانع از برخورد خشن آن خواهد شد. ضربه گیرها فنی یا روغنی هستند و حرکت کابین را جذب خواهند کرد.

 • لوازم برقی آسانسور

شامل لوازم ایمنی و نور است.

 • سیستم کنترلی

سیستمی که کنترل آسانسور را برعهده دارند.

معرفی فروشگاه لوازم آسانسور در تهران

در تهران فروشگاه های زیادی وجود دارند که لوازم آسانسور را به شما ارائه خواهند کرد. شما با مراجعه به سایت یا حضوری قادر خواهید بود که اطلاعات مربوط به هر قطعه از آسانسور لازم است اطلاعاتی کسب کنید.بهتر است با مراجعه به سایت فروشگاه ها و مشاوره اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید تا چنانچه قصد خرید را دارید با توجه به بودجه خود قطعه را بخرید.در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه ها و شرکت های که در حال تولید و طراحی آسانسور هستند به جزء فروش انواع لوازم آسانسور، فروش آسانسور گیربکس و هیدرولیک را نیز خواهند دید.همچنین شرکت های زیادی به جزء تهران در سایر شهرهای کشورمان قرار دارند که نمایندگی لوازم و قطعات آسانسور را دارند و سعی کرده اند که قطعات و محصولات باکیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهند.برخی شرکت ها بیش از چند دهه است که در زمینه آسانسور و لوازم آسانسور در حال فعالیت هستند که حتما اطمینان خاطر را برای شما به همراه خواهند داشت.همچنین شرکت های گفته شده با فروش در سراسر مراکز استان با نمایندگی خود توانسته اند ارتباط خوبی را بین خود و مشریان خود به وجود بیاورند.

معرفی فروشگاه لوازم آسانسور در تهران

معرفی لوازم و قطعات آسانسور به طور اجمالی

 • مگنت در:

وسیله ای دارای سیم پیچ مغناطیسی، اهرام و جک است که روی کابین و قفل ایمنی در آسانسور نصب خواهد شد و در صورت رسیدن فرد به طبقه دلخواه مگنت باز خواهد شد.

 • دیکتاتور:

قطعه ای که روی در آسانسور قرار گرفته و مانع از کوبیده شدن در به کابین و سبب نرم شدن حرکت در آسانسور است.

 • الکتروسیگنال:

در آسانسورهای جدید سیستم های جدیدی وجود دارد. یکی از سیتم های جدید الکتروسیگنال است که در دو قسمت شناسایی دو سنسور ثابت شده دارد و شناسایی و ارسال سیگنال ها به جعبه فرمان ( با تراول کابل ) را انجام خواهد داد به همین دلیل آسانسور در جای مناسب طبقه خواهد ایستاد.

 • قفل بین در:

قفل های در آسانسور وظیفه ساکن ماندن آسانسور وقتی که در باز است را برعهده دارند.

 • گاورنر:

از رایج ترین راه های فعال شدن ترمز ایمنی دستگاه آسانسور، گاورنر است. زمان بالا رفتن سرعت کابین ( سرعت بیش از حد ) گاورنر که به سیم بکسل وصل شده ترمز را فعال خواهد کرد و آسانسور متوقف خواهد شد.

 • کفشک:

کفشک ها در دو نوع غلطکی و لغزشی هستند که وظیفه هدایت و تعادل وزنه و کابین را بر عهده دارند.

 • براکت ریل:

براکت برای کنترل سرعت و ترمز اضطراری مورد استفاده است که مانع از ایجاد مشکل در ریل ها خواهد شد.

 • انتودر:

انتودر از لوازم آسانسور برای کنترل جابه جای به صورت دقیق است که در انواع مختلف در بازار موجود است.

معرفی لوازم و قطعات آسانسور به طور اجمالی

 • پشت بندریل:

صفحه ای فلزی بین اتصال ریل ها و پیچ قرار گرفته است.

 • ریل:

ریل از قطعات کنترل آسانسور است.

 • قلاب سر بکسل:

وزنه و کابین به وسیله قلاب نگه داشته شده است.

 • سیم بکسل:

سیمی که دور مرکز پیچیده شده و برای به تعادل رساندن آسانسور مورد استفاده است.

 • تابلو فرمان
 • وزنه تعادل
 • جعبه آسانسور ( برای جابه جا کردن برق )
 • و سایر لوازم آسانسور که شامل تراول کابل و جعبه ریویزیون است.