خرید ضایعات اهن سرویس خواب کفسابی خرید ضایعات آهن بهترین جراح بینی در تهران سرویس آسانسور لیزرمو
1399/08/08 بدون نظر Uncategorized

امروزه برای رفت و آمد در محل زندگی خود نیاز به آسانسور در همه ی مجتمع ها و آپارتمان ها وجود دارد. ولی در خانه های ویلایی و دوبلکس نیاز به یک بالابر خانگی وجود دارد که رفت و آمد از پله ها را آسان و میسر کند و علاوه بر این جلوه ی زیبا و مدرن تری به خانه ی شما می دهد و همچنین با نصب کردن این بالابر قیمت خانه بیشتر می شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با نصب بالابر خانگی کابین دار آشنا شوید.

بالابر خانگی چیست؟

بالابر خانگی به ماشینی گفته می شود که برای حمل بار و انسان، یا انجام کار در ارتفاع جهت انتقال بار و … کاربرد دارد. بالابر های دارای کاربرد های مختلفی هستند که تفاوت های زیادی با بالا کشنده و جرثقیل ها دارند. امکان دارد با شنیدن نام بالابر به یاد وینج های ساختمانی که جهت بالا کشیدن مصالح ساختمانی به طبقات استفاده می شود بی افتید ولی بالابر ها عوامل تعیین کننده ای همچون ظرفیت آنها، نوع کاربرد و نوع ساختار و مکانیزم خاص و… دارند.

بالابر خانگی چیست؟

بالابر های خانگی در دو نوع هیدرولیکی و کششی وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم

بالابر خانگی هیدرولیکی

در بالابر خانگی هیدرولیکی نیروی محرک وجود دارد که شامل جک هیدرولیکی و پاورپوینت می باشد. جک هیدرولیکی دارای اجزای اصلی می باشد که عبارتند از:سیلندر و پیستون، طول مسیر و ظرفیت مسافر بالابر که به مراتب کمتر از آسانسور است به همین خاطر، پیستون جک فقط به صورت تک استیج ساخته می شود و جک های دو استیج، سه استیج و چهار استیج در بالابر خانگی هیدرولیکی استفاده نمی شود. پاورپوینت اجرای مختلفی دارد که شامل: مخزن حاوی روغن هیدرولیکی، شیر برقی و نیز الکتروموتور و پمپی که با هم کوپله شده اند و در روغن غوطه ور می شوند. عملکرد سیستم هیدرولیکی به این صورت است که بخشی از روغن مخزن پاورپوینت، از طریق یک شیلنگ فشار قوی به سیلندر جک پمپ متصل می شود بنابراین پیستون جک به حرکت در می آید و کابین متصل به آن بالا و پایین می شود. در این بالابر هیدرولیکی یک جک وجود دارد که کابین را مهار می کند و از سقوط کابین جلوگیری می کند. با این وجود اگر روغن از پاورپوینت و یا جک بیرون بریزد و یا این که شیلنگ پاره شود و یا بترکد، تجهیزاتی وجود دارد مانند فلو کنترل، پاراشوت و راپچر والو، از سقوط کابین جلوگیری می کند و به این صورت عمل می کند.

بالابر خانگی کششی

بالابر خانگی کششی تشکیل شده از مجموعه ای از سیستم هایی است که عبارتند از: فریم فولادی با پروفیل قوطی ۱۰ در ۴ ، ریل فولادی نورد سرد T5 یا T9 ، تابلو فرمان برد دار به همراه کنترل فاز و میکرو سوئیچ ، الکتروموتور فلنج دار ، گیربکس کتابی فلنج دار ، قرقره و شفت ، سیم بکسل نمره ۸ فولاد نرم و سایر متعلقاتی که در این سیستم به کار می رود.

مقایسه بالابر هیدرولیکی و کششی

بالابر هیدرولیکی دارای مزایایی است که برای نصب در خانه ها استفاده می شود. در اینجا بالابر هیدرولیکی و کششی را با هم مقایسه می کنیم این مزایا عبارتند از:

افزایش ایمنی در برابر سقوط کابین: در بالابر خانگی کششی،کابین از طریق سیم بکسل جا به جا می شود. سیم بکسل ها در اثر ساییدگی تدریجی و کم کم و رعایت نکردن ظرفیت مسافر و بیش از حد آن سوار شدن پاره می شود که به سقوط کابین منجر می شود. ولی در بالابر خانگی هیدرولیکی،کابین به وسیله یک جک نگه داشته می شود و اصلا امکان سقوط ندارد. حتی اگر پاورپوینت و یا جک دچار نشتی روغن شوند و از کار بی افتد و یا شیلنگ پاره شود یا بترکد تجهیزاتی که وجود دارد از سقوط آن جلوگیری می کند.

حرکت نرم و یکنواخت: در بالابر کششی، چه وقتی که شروع به حرکت می کند و چه زمانی که توقف می کند، کمی شوک به کابین وارد می شود ولی در بالابر هیدرولیکی، فشار روغن باعث می شود پیستون به آرامی حرکت کند و همین امر باعث می شود کابین با حرکن ترم و یکنواخت به سمت بالا پایین حرکت کند.

حرکت بدون صدا: در بالابر کششی، سیم بکسل های موجود وقتی حرکت می کنند باعث ایجاد صدا می شود ولی در بالابر های هیدرولیکی حرکت پیستون کاملا نرم و آرام و بدون صدا است.

توقف ملایم و هم سطح شدن کابین با طبقات: وسیله ای که سرعت بالابر خانگی هیدرولیکی را تنظیم می کند شیر برقی است و هنگام حرکت پیستون، کابین با حرکت آرام به سطح طبقه می رسد هم تراز و هم سطح با طبقات می شود.

صرفه جویی در مصرف برق با موتور خاموش در حرکت رو به پایین: در بالابر خانگی هیدرولیکی هنگامی که رو به به بالا حرکت می کند الکتروموتور روشن می شود و یک پمپی به الکتروموتور کوپله شده است و روغن را به وسیله یک شیلنگ فشار قوی به فضای سیلندر جک می فرستد و این وضعیت باعث می شود پیستون به سمت بالا حرکت کند. ولی هنگامی که کابین رو به پایین می آید موتور خاموش می شود و شیر تخلیه روغن باز می شود و روغن از سیلندر به پاور پوینت بر می گردد که باعث می شود پیستون پایین بیاید.

دسترسی راحت به موتور خانه در هنگام خرابی و یا حادثه: بالابر خانگی هیدرولیکی نیاز به موتور خانه ندارد و به این خاطر است که پاورپوینت و تابلو برق در پایین ترین ایستگاه و نزدیک به سازه ی بالابر قرار می گیرند. اگر در صورت خرابی و حادثه مانند آتش سوزی و زلزله اتفاق بی افتد سریعا می توان به تعمیرات و یا امداد و نجات پرداخت.

کم شدن گرمای محیط به وسیله الکتروموتور توسط روغن: در بالابر خانگی کششی، زمانی که الکتروموتور در حال کار است محیط اطراف آن گرم می شود ولی در بالابر هیدرولیکی این امر برعکس عمل می کند و الکتروموتور از نوع غوطه ور که در روغن است حرارت خود را به روغن انتقال می دهد و همین باعث کاهش گرمای محیط کابین می شود.

امکان تنظیم سرعت تا 0.2 متر بر ثانیه: با استفاده از شیر کنترل هیدرولیکی می توان سرعت بالابر خانگی را تنظیم کرد. این سرعت حداکثر تا 0.2 متر بر ثانیه قابل تنظیم است.

فضای لازم برای نصب بالابر خانگی

بالابر خانگی هیدرولیکی در ابعاد یک در یک متر ساخته می شود و این ابعاد با توجه به سوار شدن یک فرد درشت اندام یا دو فرد با اندام مناسب محاسبه می شود که در نتیجه حداقل فضای لازم برای نصب بالابر هیدرولیکی یک در یک متر می باشد و یا به عبارت مهندسی یک متر مربع نیاز است. باید به این نکته توجه کنیم که ستون های فولادی و متعلقات بالابر حدود 20 سانتی متر فضا می گیرد و در نتیجه کف بالابر را می توان 75 سانتی متر برآورد کرد. همین ابعاد در بالابر کششی هم صدق می کند و فرقی نمی کند.

فضای لازم برای نصب بالابر خانگی

بالابر خانگی کابین آلومینیوم

این بالابر که کابین آلومینیوم دارد با داشتن اتاقی کوچک از جنس آلومینیوم اما محکم و با دوام و سبک در مقابل هر گونه رطوبت و تابش مستقیم نور آفتاب تولید می شود. این بالابر قابلیت نصب در آپارتمان های و ساختمان های مسکونی و اداری برای حمل افراد به طبقات مورد نظر است که هم می توان داخل خانه و هم بیرون خانه آن را نصب نمود. دیگر ویژگی این بالابر کار کردن آن با برق تک فاز می باشد که باعث جدا کردن این دستگاه با دستگاه های دیگر می شود و این است که در صورت نبودن برق سه فاز دستگاه سنسور هایی هوشمند به برق تک فاز موجود در ساختمان یا خانه را وصل و شروع به حرکت می کند. بالابر کابین آلومینیوم به دلیل اینکه وزنه تعادل ندارد مکانی هم برای نصب موتور خانه و چاله ندارد و همین موضوع باعث می شود فضای کمی را اشغال کند و بتوان به راحتی نصب و استفاده کرد. این بالابر دارای موتور کم صدا است که مزاحمتی برای افراد دیگر در ساختمان ایجاد نمی کند. این بالابر به طوری تنظیم شده است که موقع حرکت نرم و بدون وارد کردن ضربه ای به کابین حرکت می کند و باعث تکان ناگهانی و لرزش کابین نمی شود.

بالابر خانگی تمام شیشه ای

بالابر خانگی هیدرولیک تمام شیشه ای دارای ساختار و مکانیزمی است که تشکیل شده از سیستم کاملا هماهنگ با هیدرولیک و مکانیکی و الکترونیکی است. این نوع بالابر ظرفیت جابه جایی 300 کیلو گرم بار را در محدوده ای به طول 7 متر را دارد.به علاوه بازدهی بالا از زیبایی منحصر به فردی است. بالابر خانگی هیدرولیک شیشه ای همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است دارای کابینی زیبا با شیشه های نشکن و محکم که قابلیت نصب در خانه های دوبلکس، ساختمان های اداری، رستوران ها، فروشگاه ها، انبار ها، داروخانه ها، بانک ها، بیمارستان ها و مکان هایی که محدودیت فضا دارد نصب می شود. برخی از مشخصات بالابر کابین شیشه ای عبارتند از:

 • اتصال از طریق ریل آسانسوری بسیار قوی
 • برخورداری از ایمنی بسیار بالا به جهت داشتن جک هیدرولیکی که همین امر سبب جلوگیری از سقوط کابین می شود
 • جلوگیری از خطر برق گرفتگی به دلیل برخورداری از ایمنی بالا
 • برخورداری از سیستم ایست اضطراری
 • برخورداری از سیستم برق فشارقوی هیدرولیکی
 • برخورداری از سیستم فرود اضطراری در هنگام قطعی برق
 • قابلیت نصب در ساختمان بدون نیاز به چاه آسانسور
 • حرکت یکنواخت و بدون شک و کم صدا بودن دستگاه
 • قابلیت نصب در فضاهای بدون استفاده و کم بهره

آسانسور های شیشه گرد یا آسانسور های پانوراما در خانه های دوبلکس، پاساژهای تجاری و اداری استفاده می شود. این آسانسور ها چون گرد هستند ابعاد آن ها 360 درجه می باشد و شما می توانید در داخل آسانسور به همه ی جهت های محیط اطرافتان دید داشته باشید و این نوع آسانسور با کابین پانوراما از نظر زیبایی و لوکس بودن در درجه بالایی برای نصب در اماکن قرار دارد. نصب آسانسور های شیشه ای گرد یا پانوراما از نصب آسانسور های مکعبی سخت تر بوده و نیاز به مهندس و کار بلد است.

بالابر خانگی تمام شیشه ای

وجود بالابر خانگی در خانه هایمان

وجود بالابر خانگی یا آسانسور در خانه هایمان به عنوان یک وسیله زیبا و مدرن و لوکس به نظر می رسد ولی در کنار این زیبایی کاربر آن به اندازه یک وسیله ی تجملاتی و یک زرق و برق نیست. قطعا وجود بالابر خانگی یا آسانسور محل زندگی شما را زیبا تر می کند ولی به مراتب مزایای نصب آن بیشتر از زیبایی او است.

 • حمل و نقل سریع و راحت: حتما برای شما پیش می آید تا بخواهید تعدادی وسایل از طبقه ای به طبقه ای دیگر منتقل کنید و ممکن است این وسایل چند کیسه پلاستیک یا حتی وسایل سنگین و بزرگتری مثل مبلمان منزل باشد در هر صورت این وسیله به کار شما می آید و به شما برای حمل و نقل بار و افراد کمک زیادی می کند.
 • افزایش ایمنی خانه با نصب بالابر خانگی: پله بسیار خطرناک تر از آنچه شما تصور می کنید هستند و هرساله میلیون ها نفر بر اثر سقوط از پله مصدوم یا برخی کشته می شوند که این گونه اتفاقات در افراد سالمند یا کودکان رخ می دهد نصب یک بالابر خانگی به شما این امکان را می دهد که کودکانتان یا افراد سالمندی که در خانه شما زندگی می کنند حمل و نقل راحت و ایمن تری داشته باشند و از بروز این گونه اتفاقات خطرناک با نصب یک بالابر جلوگیری کرد. و همچنین این افراد از طریق پله ها دچار گمراهی می شوند ولی با نصب یک بالابر طبقه مورد نظر خود را انتخاب می کنند و به راحتی و آسانی به محل مورد نظر خود می رسند.
 • بالابر خانگی باعث افزایش ارزش ملک شما می شود: بدون شک و مسلما نصب یک بالابر خانگی نه تنها جلوه ی خاص و زیبایی به خانه شما می دهد بلکه باعث بالا رفتن قیمت منزل شما می شود که می تواند تا ده ها میلیون بالا باشد. اگر در این باره تجربه داشته باشید خودتان متوجه این قیمت ها می شوید.

کلام آخر

در هر مقطعی از زندگی پیش می آید که شما نیاز به بالا رفتن از طبقات یک ساختمان یا استفاده از پله را داشته باشید و دچار مشکل شوید و نیاز به یک بالابر داشته باشید که شما را به راحتی بین طبقات جابه جا کند. ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید امیدواریم بیشتر با بالابر کابین دار آشنا شده باشید و در صورت نیاز آن را در خانه های خود نصب کنید.