خرید ضایعات اهن سرویس خواب کفسابی خرید ضایعات آهن بهترین جراح بینی در تهران سرویس آسانسور لیزرمو
مهر, 1399 بدون نظر Uncategorized

ما در این مقاله سعی داریم شما را با نصب آسانسور آشنا کنیم. قطعات آسانسور هیدرولیک همانند سایر ماشین‌آلات ظریف دیگر ، در مقابل بی‌ دقتی و بی‌ مبالاتی بسیار آسیب‌ پذیر بوده و لذا دریافت قطعات سالم از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است . این قطعات در مقابل تابش شدید آفتاب و گرد و غبار که معمولا در محیط‌های ساختمانی وجود دارند حساس بوده و در نتیجه ، حمل از انبار و رساندن به پای کار باید با دقت انجام شود و به همین دلیل و به علت سنگینی تجهیزات بروی آنها دستگیره هایی تعبیه گردیده است .

آسانسور یکی از پر کاربرد ترین وسایل برای جابه جایی و حمل و نقل افراد است . آسانسور ها در گذشته شکل و مدل ساده داشتند ؛ در صورتی که بعد ها به انواع مختلفی تقسیم شدند که یکی از آن‌ ها آسانسور هیدرولیک است . آسانسور هیدرولیک ، به نوعی آسانسور گفته می ‌شود که با نیروی فشار روغن کار می ‌کند ؛ به عبارتی دیگر در این مدل از آسانسورها تنها روغن‌ است که گشتاور لازم را برای حرکت آسانسور فعالیت می‌ کند . در آسانسور های هیدرولیک برای تامین قدرت مورد نیاز حاصل کارکرد پیستون و موتور قدرت است .

قسمت ‌های مختلف آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک بخش ‌های مختلفی دارد که عبارتند از:

 • سنسور حرارتی
 • مدار قدرت
 • جک
 • پیستون
 • تابلو فرمان آسانسور
 • ترموستات روغن
 • پمپ انتقال روغن
 • شیر قطع و وصل خروج روغن
 • شیر اضطاری برقی
 • شیر های گوناگون در سایر بخش‌ ها

مزایای آسانسورهای هیدرولیکی

بررسی آماری از نصب آسانسور‌های هیدرولیکی نشان می‌دهد که در حدود ۷۰% کلیه آسانسور های فروخته شده برای ساختمان‌ های جدید کوتاه مرتبه در آمریکا ، آسانسورهای هیدرولیکی بوده است و این آسانسورها در ساختمان‌ های جدید ، چهار طبقه و یا کمتر نصب شده است ، در حدود ۹۵% کلیه آسانسورهای هیدرولیکی فروخته شده در آمریکا ، از نوع اتصال مستقیم بوده‌ اند . آسانسورهای هیدرولیکی مزایای زیر را در اختیار طراحان و بهره برداران قرار می‌ دهد :

 •   بهره‌برداری موثرتر از فضای ساختمان

آسانسور های هیدرولیکی نسبت به آسانسورهای کششی حداقل ۱۲% و حداکثر ۱۵% (در حالت مستقیم مرکزی) فضای کمتری را اشغال می‌ کند .
از آنجا که اتصالات مکانیکی بین پاوریونیت و جک آسانسورهای هیدرولیکی را لوله‌ها و شلنگ‌ها تشکیل می‌ دهند ، می‌ توان از این خصوصیت قابلیت انعطاف استفاده نموده و بخش پاوریونیت و موتورخانه را در محل مناسبی در شعاع ۱۲ متری جک هیدرولیک نصب نمود . از طرفی در آسانسورهای ضد جرقه میتوان موتورخانه را به محل امنی انتقال داد که موجب کاهش هزینه خواهد شد .
در آسانسورهای هیدرولیکی نیرو و بار عمودی به اسکلت ساختمان تحمیل نمی‌ کند ، هزینه آهن کشی چاه کاهش می‌ یابد .

 • صرفه جویی در آهن کشی

آسانسورهای هیدرولیکی نیاز به موتورخانه در بالا نداشته ولی به یک مقدار فضای بالاسری بعلت رعایت مقررات مربوطه نیاز دارد.

 •   امنیت بیشتر

بنحوی که در هیچ حالت از جمله پارگی شلنگ یا حتی ترکیدگی سیلندر امکان سقوط کابین وجود ندارد.

 • ‌  موثرترین وسیله برای بالا بردن بارهای سنگین

هنگامیکه مایل به استفاده از آسانسوری با تراول‌های کوتاه و ظرفیتی بیش از دو تن هستیم ، اهمیت آسانسورهای هیدرولیکی آشکار‌تر می‌ شود ، زیرا که به طور اصولی سیستم‌های هیدرولیکی ، دارای توان و نیروی بالا برنده قوی و راندمان مکانیکی خوب همراه با هزینه کمتر هستند . هنگامیکه نیازی به سرعت‌های بالا نیست ، آسانسورهای هیدرولیکی می‌ توانند تا ظرفیت‌های ۲۰ تن برای نیاز عملیاتی و کار بردی خاص صنعتی و یا جابه‌جایی اجسام ثقیل را ممکن می‌ سازد .

 •   انعطاف بسیار در انتخاب فضای موتورخانه

موجب بهینه سازی در طراحی نقشه ساختمان می گردد .

 •   قابلیت ایزوله کردن سیستم محرکه از فضاهای قابل اشتغال
 •   پایین آمدن همراه با هزینه کمتر

از انجا که نیروی پایین آمدن آسانسورهای هیدرولیکی توسط نیروی جاذبه زمین تامین می‌ شود ، لذا هنگام فرود نیازی به استفاده از نیروی برق نبوده و مصرف انرژی نزدیک به صفر است . به خاطر همین خصیصه طراحی و نصب سیستم اضطراری در آسانسورهای هیدرولیکی بسیار ساده و ارزان است .

مزایای آسانسورهای هیدرولیکی

معایب آسانسور هیدرولیکی

 • یکی از محدودیت‌ های آسانسورهای هیدرولیکی سرعت بالا است ، به همین دلیل همواره برای سرعت‌های زیر ۱ متر بر ثانیه استفاده می‌ شوند .
 • قدرت مورد نیاز برای موتور آسانسور هیدرولیکی بیشتر از آسانسورهای کششی است ، بنابراین برای انتقال برق به موتورخانه باید از کابل های برقی که متناسب با قدرت موتور است ، استفاده شود . این امر مانع از افت ولتاژ برق می شود .
 • انرژی پتانسیل آسانسورهای هیدرولیکی در هنگام پایین آمدن تبدیل به انرژی جنبشی شده و بخشی از آن به حرارت تبدیل می شود که این امر درجه حرارت روغن را بالا می برد .
 • هزینه نصب و نگهداری یکی از مسائل قابل توجه در اغلب سیستم های هیدرولیکی است . در سیستم جک مدفون که نیازمند حفر چاله های عمیق است ، سوراخ کردن زمین برای نصب آسانسور احتمال خطر برخورد با موانع زیر زمینی را در پی دارد و هزینه های جانبی بر عهده خریدار است .

نصب آسانسور هیدرولیک کار کیست

آسانسور هیدرولیک جزء تخصصی ترین ، آسانسورهای به کار می رود که نصب آن کاری آسان نیست . آسانسور جزء وسایلی است که ایمنی و امنیت آن بسیار مهم است ؛ چرا که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می‌ تواند حادثه ساز باشد و جان افراد را به خطر بیاندازد . از این رو آسانسور هیدرولیک باید توسط فردی یا گروهی نصب شود که دوره های تخصصی آموزش نصب آسانسور را دیده باشد ؛ تجربه کاری داشته باشد و هم بتواند اجزای مختلف آسانسور هیدرولیک را هم از هم دیگر تشخیص دهد .

روش کلی کار آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک مانند هر آسانسور دیگر یک سری روش برای کارکرد دارد . آسانسور هیدرولیک به این صورت کار می‌ کند که موتور در پاورپوینت آسانسور بچرخد تا دستگاه تلمبه بتواند روغن را از مخزن به سیلندر پمپاژ کند و ظریفت سیلندر پر شود تا روغن با فشاری که در آن زیاد می‌ شود ، کابین و پیستون به طرف بالا جا به جا شود و هنگامی که آسانسور به طبقه مد نظر برسد . سیستم مرکزی که در این آسانسور تعبیه شده است به موتور آسانسور هیدرولیک برای قطع کردن روغن سیگنالی ارسال کرده و سپس کابین آسانسور در طبقه می ‌ایستد و برای پایین آمدن آسانسور نیز همین روند پیش می ‌رود و زمانی که کابین پایین می‌ رود ، سیستم مرکزی آن به دریچه سیگنال داده و سپس حرکت آروم تر انجام شده و با سنگینی کابین ، پیستون به سیلندر فشار کرده و روغن از دریچه به مخزن باز شده و مکانیسم مرکزی دستور بسته کردن را به دریچه داده و کابین می‌ ایستد .

روش کلی کار آسانسور هیدرولیک

معایب آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک هر چند ویژگی‌ های بسیار زیادی دارد ؛ اما مانند هر آسانسور دیگری معایبی نیز دارد . به عنوان مثال این آسانسور برای طول مسیر حرکت کم طراحی شده است و حرکت عمودی کابین باید پایین باشد . همچنین روغن و آلودگی‌ های که ناشی از نشت روغن در کف چاه ایجاد شده ، باعث شده تا محیط زیست و هوا آلوده شود . ضمنا استارت های آسانسور نیز محدودیت دارد . آسانسور هیدرولیک حداکثر استارتی که می تواند بزند ۹۰ است در صورتی که آسانسور های هیدرولیکی می توانند تا ۱۸۰ استارت بزنند .

نکات مهم برای نصب آسانسور هیدرولیک

تکنسین فنی آسانسور برای نصب آسانسور هیدرولیک مانند هر وسیله دیگری باید یک سری نکاتی را در نظر گرفت . نکات ایمنی که در راس کارهای آسانسوری هستند ؛ به عنوان یک نصاب باید حتما مسائل ایمنی ساختمان را در ابتدا در نظر داشته باشید . ابعاد ساختمان باید در زمان نصب ، بررسی شود ؛ چرا که اگر ابعاد تغییرات زیادی داشته باشد باید سیلندر و پیستون جک را تعویض کنید . نصب آسانسور هیدرولیک شاید کاری باشد که به تجربه نیاز داشته باشد ؛ اما دقت ، احتیاط و کیفیت جزء پایه‌های اصولی آن هستند .

محدودیت‌های آسانسور هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی مزایای فراوانی دارند ، اما همواره باید دقت شود که در کاربری‌های مناسب خود استفاده گردند . نتیجه کاربرد نا مناسب آن می‌ تواند پر هزینه باشد . در نتیجه آگاهی و شناخت محدودیت‌ های آسانسورهای هیدرولیکی برای همگان ضروری است . محدودیت‌ های آسانسورهای هیدرولیکی به شرح زیر است :
سرعت : از محدودیت‌های آسانسورهای هیدرولیکی سرعت بالا است ، لذا همواره برای سرعت‌های زیر ۱ متر بر ثانیه استفاده‏ می‌ شوند .
ترافیک : به دلیل وابستگی دبی روغن به درجه حرارت ، استفاده از آسانسورهای هیدرولیکی در ساختمان‌ های پرترافیک توصیه نمی‌ شود .
حرارت : آسانسورهای هیدرولیکی ، دستگاه‌ هایی هستند که حرارت فراوانی را ایجاد می‌ کنند ، زیرا هنگام پایین آمدن آسانسور انرژی پتانسیل تبدیل به انرژی جنبشی گردیده و بخشی از آن تبدیل به حرارت می‌شود که در نتیجه درجه حرارت روغن بالا می رود .
سیستم هیدرولیک مدفون : سیستم هیدرولیک و تجهیزات مربوطه مدفون که لازمه نصب برخی از آسانسورهای هیدرولیکی است ، در معرض حملات شیمیایی ، مکانیکی ، و الکترولیتی قرار داشته که می‌توانند موجب نشتی سیلندرهای هیدرولیک شوند . اقدامات فراوانی در جهت جلوگیری و یا کاهش خوردگی صورت گرفته که استفاده از بسیاری از آنها امروزه متداول شده است . از متداول‌ ترین اقدامات پیشگیرانه، استفاده از روکش‌های مخصوصی است که بخش‌های مدفون را از سیالات زیر زمینی و خاک که موجب خوردگی می‌ شوند محفوظ نگه می‌ دارد .
حساسیت بیشتر قطعات : صدمات وارده به کاسه نمد‌ها و بخش پکینگ جک‌های هیدرولیکی یکی دیگر از مشکلات این نوع آسانسور‌ها است .
محدودیت طول مسیر حرکت : این آسانسورها به طور معمول برای مسافربر تا ۷ الی ۸ طبقه با جک غیرمستقیم و یا جک تلسکوپی سه مرحله ای مستقیم استفاده می شوند چون محدودیت افزایش طول جک را از لحاظ طراحی و ساخت برای سازنده ایجاد می کند .
توان مصرفی بالا : بدلیل راندمان پائین سیستمهای هیدرولیکی نسبت به کششی ، از موتور با توان بالاتر جهت جابه جایی یک ظرفیت یکسان استفاده می شود که این امر باعث افزایش برق مصرفی می گردد .
خطر شل شدن طناب فولادی : خطر شل شدن طناب فولادی برای آسانسورهای با عملکرد غیرمستقیم همواره وجود دارد که وسیله ای باید در صورت بروز شل شدگی موجب توقف آسانسور و نگهداشتن آن در همین وضعیت گردد (فنر زیر کاراسلینگ) .

محدودیت‌های آسانسور هیدرولیکی

کاربردهای مناسب آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسور های هیدرولیکی روشی عالی برای انتقال عمودی در ساختمان‌های کم ارتفاع هستند . به خصوص مواقعی که نیاز به بالا بردن اجسامی با وزن زیاد داشته باشیم و سرعت آسانسور اهمیتی نداشته باشد .

مثال‌های مناسب کاربردی :

 • دفاتر اداری دو الی سه و چهار طبقه
 • ساختمان‌های مسکونی دو، سه، چهار، و پنج طبقه
 • بیمارستانهای کوچک ، کلینیک‌ ها، ساختمان‌های بهداشتی تا سه طبقه
 • کارخانجات کوتاه صنعتی که نیاز به انتقال بار و یا مواد خام از وزن‌های سبک تا بسیار سنگین دارند
 • پارکینگ های طبقاتی کوچک و بزرگ
 • آسانسور های مسافری / باری در فروشگاه‌ها (تا سه طبقه)
 • آسانسور های خانگی که با برق تک فاز کار می‌ کنند
 • آسانسورهای پانوراما در هتل‌ ها و مراکز تجاری
 • آسانسورهای ویژه صنعتی که قابلیت انتقال موتورخانه به منطقه امن و غیرقابل اشتعال اهمیت داشته باشد
 • آسانسورهای خاص که به جای کابین از پلتفرم استفاده می‌ شود از جمله سن تئاتر ، دسترسی به بازرسی هواپیما ، بارانداز
 • مثال‌ های نامناسب کاربردی
 • اغلب فروشگاه‌ های بزرگ چندین طبقه‌ای با ترافیک بالا
 • بیمارستان‌ های بیش از چهار طبقه و پرترافیک
 • برج‌ های مسکونی که نیازمند آسانسورهای بالای ۱ متر بر ثانیه هستند .

کلام آخر

آسانسورهای هیدرولیکی از آسانسورهای مدرن و لوکس در حال حاظر هستند که در ساختمان هایی با ارتفاع و طبقات کمتر استفاده می شوند و زیبایی چشمگیری به نمای ساختمان می دهند .