خرید ضایعات اهن سرویس خواب کفسابی خرید ضایعات آهن بهترین جراح بینی در تهران سرویس آسانسور لیزرمو
بهمن, 1399 بدون نظر Uncategorized

پله برقی عبارت است از یک راه پله که متحرک می باشد که برای حمل و نقل افراد به بالا پایین در یک فاصله عمودی کوتاه از این وسیله به کار برده می شود . پله برقی در بسیاری از کشور های دنیا و در مکان هایی که نمی توان از آسانسور استفاده کرد پله های برقی نصب و مورد استفاده عموم قرار می گیرد . در ادامه شما را با پله برقی و کاربرد و مزایای آن آشنا خواهیم کرد ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

در بسیاری از مراکز خرید ، فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل ، مراکز تجاری ، هتل ها و ساختمان های عمومی می توان از پله های برقی استفاده کرد ، این وسیله کاربرد بسیار زیادی دارد ، پله های برقی برای افراد بسیاری ساخته شده است و قابل نصب در همه مکان های فیزیکی راه پله ها می باشد پله های برقی مانند آسانسور ها هیچ انتظاری ندارند در صورتی که جمعیت بسیار زیاد باشد ممکن است یکم دیر تر عمل کند اما نه شبیه به  انواع آسانسور ! همچنین از پله های برقی می توان برای هدایت افراد به خروجی های اصلی و یا مکان های خاص مورد نظر کارفرما کرد . پله های برقی انواع مختلفی دارند مانند سرپوشیده که از آن ها برای استفاده در فضا های باز می توان استفاده کرد .

در ایالت متحده تعداد پله برقی های نصب شده بیش از 300000 دستگاه می باشد که قادر هستند سالانه 90 میلیارد مسافر را به راحتی جا به جا کنند . پله برقی و یا  همان پیاده روی برقی نیروی خود را از موتور های جریان متناوی که سرعت ثابتی هم دارند ایجاد می کنند و نیروی خود را تامین می کنند . این سرعت در بسیاری از موارد بین 0.3 تا 0.6 متر بر ثانیه می شود . زاویه نصب این دستگاه برای ارتفاع های 18 متری برابر با 30 درجه به سمت افق می باشد .

پله برقی

تاریخچه پله های برقی

اولین پله های برقی در ایران طبق گزارشات ثبت شده این است که بهره برداری این وسیله در فروشگاه فردوسی تهران و در سال 1338 توسط افرادی المانی انجام شده است که این محصول توسط کمپانی اوتیس می باشد و همچنین در آن سال ها اوتیس و شیندلر بیشتر سهم را در بازار ها به دست داشتند .اختراع این محصول برای بسیاری از افراد را به یکی از کارمندان اوتیس نسبت می دهند . کسی که این محصول را ساخت در نمایشگاه سال 1900 پاریس آن را ارائه کرد که به کسب جایزه هم موفق شد .

فرد مخترع کلمه پله برقی را از ترکیب دو واژه  ESCALA که در لاتین نیز معنی پله را می دهد و ELEVATOR که به معنی آسانسور می باشد اختراع کرد . در سال 1910 سیبرگ حق ثبت اختراع خود را به شرکت آسانسور واگذار کرد . با وجود پیشرفت های بسیاری که در زمینه اختراع این محصول از ابتدا تا به الان داشته است اما طراحی اولیه سیبرگ هنوز هم اساس ساخت پله های برقی می باشد . این ماشین از دو پلتفرم بالا و پایین که توسط یک خرپای فلزی به هم وصل هستند تشکیل شده است ، خرپا شامل از دو چرخ محرک که پله های تاشو را به صورت یک حلقه پیوسته به حرکت در می آورند می باشد . خرپا ها مجهز به حفاظ دو نرده دستگیره می باشد که با یک سرعت هماهنگ موجب حرکت پله ها می شوند .

اجزاء پله برقی

پله های برقی دارای دارای اجزای مختلفی می باشد که هر یک کارایی مخصوص به خودش را دارد در ادامه شما را با اجزای پله های برقی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

پلتفرم های بالا و پایین :

این دو قسمت های منحنی حفاظ ، موتور ، گیربکس و پله ها را در جای مناسب خود قرار می دهد . پلتفرمی که در سمت بالا می باشد شامل موتور محرک و تجهیزات مربوط به آن مانند گیربکس اصلی سیستم می باشد . پلتفرمی که در سمت پایین این دستگاه می باشد چرخ ها و تجهیزات لازم برای بازگشت پله به مبدا را در خود جا داده است ، کارایی دیگر پلتفرم ها این است که بالا و پایین خرپا را محکم می کنند .

به علاوه پلتفرم ها به یک سینی و یا یک صفحه ثابت مجهز هستند و یک مانند یک صفصه شانه ای می باشند . این سینی گفته شده فضای لازم برای ایستادن افراد قبل از سوار شدن به پله های در حال حرکت را فراهم می کند . این سینی ها با سطح همتراز می باشند و معمولا به صورتی تعبیه می شوند که قابل جا به جایی می باشند و تجهیزات زیر آن در دسترس متخصصین نصب و نگه داری می باشند . صفحه های شانه ای قسمتی می باشند که بین پلتفرم و پله ها قرار می گیرند نام آن به این دلیل می باشد که لبه های رو به پله آن دارای شانه هایی می باشد که بین لبه های پله ها  قرار می گیرند و این طراحی ها به دلیل می باشد که فاصله بین قسمت ثابت پلتفرم و پله ها را پر می کند و اجازه این را ندهد تا اشیا در این شکاف ها گیر کنند .

خرپا :
خرپا ها سازه هایی هستند که از جنس فلز و یا توخالی می باشند که قسمت پایین و بالای پله های برقی را به هم وصل می کنند . این خرپا ها از دو بخش  جانبی تشکیل شده اند که به وسیله مهار های میانی از قسمت پایین آن تا بالا محکم شده اند . در هر دو انتهای خرپا به پلتفرم های پایین و بالا وصل شده اند و این پلتفرم ها با بست های فولادی و یا با استفاده از بتن ریزی به طبقات مختلف وصل می شوند ، همچنین خرپا ها موجب متصل شدن حفاظ ها در بالا و پایین به یکدیگر می شوند .

اجزاء پله برقی

هدایت کننده ها:
این سیستم هدایت گری در درون خرپا ها تا زنجیر پله ها که موجب حرکت همیشگی پله ها در یک مسیر حلقوی می شود و آن را در مسیر خود قرار می دهد . این این روند دو چرخ هدایت کننده وجود دارد یکی از این چرخ های جلویی که به چرخ پله هم معروف است و دیگری هم برای چرخ های عقبی پله ها که به چرخ کشنده معروف است . موقعیت این چرخ ها موجب می شود تا این پله ها بعد از خروج از صفحه شانه پایین به صورت یک راه پله در مسیر خرپا قرار گرفته باشند .این موضوع باعث می شود که هر پله نسبت به پله قبلی زاویه 90 درجه را ایجاد کند .

پله ها:
این پله ها جامد می باشند و به صورت یک پارچه و طی انجام عملیات دایکاست از از جنس آلومینیوم ساخته می شود . ممکن است یک روکش لاستیکی بر روی سطح آن ها کشیده شده باشد تا امکان لرزش تا برای افراد کاهش دهد . لبه های پله ها و کف آن ها به شکل عاجدار ساخته شده که این عاج ها به شکلی قرار می گیرد تا با عاج های صفجه شانه ای در بالا و پایین پلتفرم ها جفت شوند .

سکو های بالا و پایین :
این سکو ها قسمت های منحنی پله مانند موتور گیربکس ها را در خود جا می دهند که سکوی بالای پله ها شامل موتور گیربکس و بسیاری از تجهیزات اصلی می باشند و سکوی پایینی آن چرخ ها و تجهیزات لازم را برای بازگشت در خود جای داده است که این قسمت ها نیز وظیفه استحکام خرپا را نیز بر عهده دارند . 

انواع پله برقی بر حسب کاربرد

به طور کلی پله های برقی به سه نوع تقسیم می شوند و تقسیم بندی این پله ها بر اساس نوع کاربرد هر یک می باشند .

  • 30 درجه : این نوع پله های برقی 30 درجه برای سطح پله و زمینی مناسب می باشند که دارای 30 درجه می باشد و موجب امنیت و راحتی افرادی که از پله های برقی استفاده می کنند می شود . بسیاری از شرکت ها پله های برقی 30 درجه را با بهترین عملکرد و کیفیت ها برای واحد های مسکونی و یا تجاری فراهم می کنند .
  • 35 درجه : این نوع از پله های برقی برای سطح زمین مناسب می باشند و این پله ها امنیت زیادی را برای افراد فراهم می کنند .
  • پله برقی متحرک شیبدار : این نوع پله ها هم نیز نوعی پیاده رو دارای شیب متحرک می باشد که در شیب های کم و یا در نبود شیب بسیاری از افراد را به سایر نقاط جا به جا می کنند و بیشتر در اماکن عمومی مانند فرودگاه ها ، ترمینال ها ، فروشگاه ها و مراکز تاریخی و زیارتی موجود می باشد .

انواع پله برقی بر حسب کاربرد

فرهنگ استفاده پله برقی
در صورتی که قوانین استفاده از پله های برقی را رعایت کرده اید باز گزاشتن سمت چپ برای افراد دیگر در پله های برقی می تواند به جا به جایی سریع افراد کمک کند قیمت پله های برقی نسبت به ارتفاع کف تا کف جابجایی تعیین می گردد.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .